Header Ads

Header ADS

Πρώτο βήμα για την 3η θέση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 90-74
Έχοντας επιθετικό πλουραλισμό και τον έλεγχο του σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η ΑΕΚ επικράτησε με 90-74 στο ΟΑΚΑ του Άρη στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι της σειράς των αγώνων για την 3η θέση. Η "Ένωση" έκανε το 1-0 και πλέον η σειρά μεταφέρεται την ερχόμενη Τετάρτη (31/05) στην Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή τα σουτ τριών πόντων προηγήθηκαν με 17-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ωστόσο η απάντηση του Άρη ήταν άμεση καθώς τρέχοντας ένα σερί 8-0 ισοφάρισε σε 17-17 στο 7' και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-23. Οι Θεσσαλονικείς κράτησαν το προβάδισμα και στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, όμως ο Ελονού στο 12' έκανε το 27-26 με τους γηπεδούχους να μην χάνουν ξανά το προβάδισμα.

Στο 15' ο Άρης έφερε το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής (35-34) αλλά Βασιλειάδης και Ντίξον έστειλαν την ΑΕΚ στο +6 (42-36) στο 16'. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα 7 πόντων (48-41).

Με την έναρξη του 2ου μέρους η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-43 στο 22'), ενώ κατάφερε να την διατηρήσει ως και το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου που την βρήκε να προηγείται με 68-57. Με τους Βασιλειάδη και Ελονού προσπέρασε με 81-59 στο 34'. Ο Άρης, με λίγες επιλογές στον πάγκο του, δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να φτάνει στην επικράτηση με 90-74 κάνοντας το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 11 (1), Νιούλει 3 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 13 (8 ριμπ.), Μαυροκεαλίδης 2 (6 ριμπ.), Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1 τρίπ., 12 ριμπ.), Ντίξον 11 (3/11 σουτ, 9 ασ.), Σκουλίδας, Σάκοτα 10 (2).

Άρης (Πρίφτης): Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 11 (7 ριμπ.), Ζάρας 7 (3/12 σουτ), Γιάνκοβιτς 17 (11 ριμπ.), Καββαδάς 8, Σκοτ 2 (1/7 σουτ), Ξανθόπουλος 9 (2), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6.