Header Ads

Header ADS

Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ (προϊστορία)

Σε συνολικά 11 αγώνες που έχουν γίνει ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής και της Super League, με γηπεδούχο τον Λεβαδειακό, ο απολογισμός είναι: 5 νίκες του Λεβαδειακού, 3 νίκες του ΠΑΟΚ και 3 ισοπαλίες. Αυτή θα είναι η τέταρτη φετινή αναμέτρηση των δύο ομάδων, καθώς οι δρόμοι τους συναντήθηκαν και στους «8» του κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ να έχει κερδίσει τα δύο ματς της Τούμπας (1-0 για το πρωτάθλημα, 2-0 για το κύπελλο) και να μην έχει δεχθεί γκολ σε 270 αγωνιστικά λεπτά, καθώς η ρεβάνς του κυπέλλου έληξε ισόπαλη 0-0.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής έγινε τον Οκτώβριο του 1987, με την ομάδα της Βοιωτίας να επικρατεί με 4-2 σ’ ένα συναρπαστικό ματς, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ισάριθμες φορές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (2-2) και τον Λεβαδειακό του Κώστα Πολυχρονίου να πετυχαίνει δύο γκολ στο β’ μέρος.

Η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στις 12/3/1995 με σκορ 1-0 (Γιουκούδης 25’), ενώ η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη είναι το 3-0 με το οποίο ο «Δικέφαλος» νίκησε στις 14/2/2009. Ο περσινός αγώνας (Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 4-3) πραγματοποιήθηκε για την τελευταία (30η) αγωνιστική του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο 84’ με 2-3 και στο τέλος να χάνει 4-3 με δύο γκολ των γηπεδούχων στα τελευταία τρία λεπτά. Πιο αναλυτικά οι 11 αγώνες Λεβαδειακού – ΠΑΟΚ: