Header Ads

Header ADS

Ελλάδα - Βέλγιο 1-2 (videos)

Προκριματικά μουντιάλ: Ελλάδα - Βέλγιο 1-2
Η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε 1-2 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" από το Βέλγιο, στο πλαίσιο του 8ου προκριματικού ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και πήραν την νίκη με τα γκολ των Βερτόνγκεν (70'), Λουκάκου (75'). Η Ελληνική ομάδα είχε ισοφαρίσει με τον Ζέκα στο 73ο λεπτό.

Η "γαλανόλευκη" είχε εξαιρετική παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έχασε πολλές ευκαιρίες -κυρίως στο α' ημίχρονο- για να πάρει θετικό αποτέλεσμα, με σημαντικότερη το δοκάρι του Σταφυλίδη στο 18ο λεπτό. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Σιμόν Μαρσίνιακ (Πολωνία) παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Σάμαρη, Μενιέ, Ντεμπελέ, Καράσκο, Ντε Μπρούινε.

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανιάτης (85' Μπακασέτας), Τζαβέλλας, Μανωλάς, Τζιόλης, Ζέκα, Φορτούνης (89' Βέλλιος), Δώνης, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης (69' Λυκογιάννης), Σάμαρης.

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνγκεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί (89' Ντεντόνκερ), Λουκάκου, Μέρτενς, Μενιέ, Ντεμπελέ (74' Ε. Αζάρ), Καράσκο (79' Τσαντλί).