Header Ads

Header ADS

Ντιναμό Μόσχας - Παναθηναϊκός 2-1

Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ντιναμό Μοσχας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο «Arena Khimki», για την πέμπτη αγωνιστική στον πέμπτο όμιλο του Europa League. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μπεργκ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δημιούργησαν και φάσεις για να πετύχουν κι ένα δεύτερο τέρμα.

Ωστόσο, στην επανάληψη, οι Ρώσοι… ανέβασαν στροφές και κατάφεραν μέσα σε διάστημα έξι λεπτών να «γυρίσουν» το ματς... Ισοφαρίζοντας αρχικά από... σπόντα, με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου, αλλά και παίρνοντας το προβάδισμα χάρη στην ατομική προσπάθεια του Ιόνοφ. Μάλιστα, είχαν και αυτοί αρκετές χαμένες ευκαιρίες, με κορυφαία όλων το δοκάρι του Βαλμπουενά.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Τριανταφυλλόπουλος (αυτογκόλ), 61' Ιόνοφ / 14' Μπεργκ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ: Καμπούλοφ, Μπίτνερ, Σάμπα, Ντάγκλας, Ρότενμπεργκ, Βενκέρ, Ιόνοφ (81' Τζούτζακ), Βαλμπουενά, Νομπόα, Ζιρκόφ (73' Γιουσούποφ), Κουράνι (88' Προυντνίκοφ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Μπούρμπος (56' Κουτρουμπής), Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Δώνης, Μέντες (86' Πράνιτς), Λαγός, Μπαϊράμι, Πέτριτς, Μπεργκ (78' Κλωναρίδης).