Header Ads

Header ADS

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (video)

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Απόλλωνα Σμύρνης, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της για τη Football League 2014-15, και τέθηκε επικεφαλής στη βαθμολογία. Ο Απόλλων προηγήθηκε με πέναλτι του Γκονζάλες, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Ντακόλ και πήρε τη νίκη με πέναλτι του Μάνταλου στο 85ο λεπτό, από ανατροπή του Κύργια στον Ζόριτς. Η εξέλιξη του αγώνα σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΑΕΚ:

12' ο Χατζής στη θέση του Σέτι
15' σουτ του Μπακάκη έφυγε άουτ
36' σουτ του Ντούνη μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος
38' κίτρινη κάρτα στον Χατζηζήση
41' κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον
42' κίτρινη κάρτα στον Χατζή
45+1' πέναλτι του Λαμπρόπουλου στον Βάντερσον
45+1' κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο
45+2' ο Γκονζάλες το 0-1 με πέναλτι
53' αποβολή Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη
55' καλό σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή έφυγε άουτ
61' το 1-1 για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ντακόλ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου
67' σουτ του Μάνταλου από καλή θέση έφυγε άουτ
78' κίτρινη κάρτα στον Ηρακλή
79' μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πλατέλλα
81' η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Λαγού μέσα στην περιοχή
84' ανατροπή του Ζόριτς από τον Κύργια και πέναλτι για την ΑΕΚ
85' ο Μάνταλος εκτελεί το πέναλτι και 2-1

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (75' Γεωργέας), Πεταυράκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Μ. Ντούνης (68' Ζόριτς), Ντακόλ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Kουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Σέτι (12' Χατζής), Γκονζάλες (55' Κυριάκος), Λαγός (86' Ντουάρτε), Ανγκούλο, Βάντερσον.

Διαιτητής: Σπύρος Σελίμος (Λακωνίας)
Βοηθοί: Γιώργος Παλαμίδας (Λακωνίας) - Σταύρος Λάμιας (Μεσσηνίας)
4ος: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)