Header Ads

Header ADS

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Οδυνηρή ήττα από την Αυστραλία για την Εθνική πόλο

Την πίκρα του αποκλεισμού από τους «8» και τη συνέχεια του ολυμπιακού τουρνουά γνώρισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών μετά την οδυνηρή ήττα της (8-13) από την Αυστραλία στο 5ο και τελευταίο της παιχνίδι για τον Α’ Όμιλο.

Δύο αποτελέσματα (ισοπαλία, νίκη) χρειαζόταν η Εθνική μας για να περάσει στα προημιτελικά, πλην όμως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πλησιάσει κανένα από αυτά. Η Αυστραλία, δίκαια έφτασε εκείνη στη νίκη και την 4η θέση του Ομίλου μας, που της δίνει ασφαλώς και το εισιτήριο για την 8άδα.

Χωρίς ειρμό και καθαρή σκέψη, σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, η Εθνική μας, περιορίστηκε να ακολουθεί τα «καγκουρό» στο σκορ και όταν πια η διαφορά «άνοιξε», όλη η διαδικασία ήταν μαρτύριο για όλη την αποστολή, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Πήραμε ένα κάρο αποβολές (15) μα και το ποσοστό ευστοχίας μας δεν ξεπέρασε το 33%, σε αντίθεση με τους Αυστραλούς που είχαν εκπληκτικό ποσοστό (80%).

Παίξαμε άμυνα με τα μάτια και δεχτήκαμε πανομοιότυπα γκολ από την περιφέρεια και τον Χάουντεν, ενώ και στην επίθεση μας βρεθήκαμε να σουτάρουμε αψυχολόγητα, όπως στη φάση με τους δύο παραπάνω... Με την ήττα – αποκλεισμό της, η Εθνική μας ομάδα, ολοκλήρωσε την αποστολή της στους 30ούς Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού στο Λονδίνο άλλαξε ο τρόπος διεξαγωγής του ολυμπιακού τουρνουά και δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12.

8ΛΕΠΤΑ: 2-3, 3-5, 1-3, 2-2

Α’ Περίοδος: 5.49’’ Χατζηθεοδώρου π/π 1-0, 2.18’’ Μπίντσγουορθ π/π 1-1, 1.26’’ Γουντς π/π 1-2, 1.12’’ Αφρουδάκης Χρ. 5μετρο 2-2, 0.45’’ Χάουντεν περιφέρεια 2-3

Β’ Περίοδος: 6.28’’ Κάμπελ π/π 2-4, 5.19’’ Χατζηθεοδώρου περιφέρεια 3-4, 3.57’’ Χάουντεν περιφέρεια 3-5, 3.21’’ Χατζηθεοδώρου π/π 4-5, 2.54’’ Κάμπελ 5μετρο 4-6, 1.40’’ Μπίντσγουορθ π/π 4-7, 0.55’’ Κλίλαντ φουνταριστός 4-8, 0.15’’ Δελακάς π/π 5-8

Γ’ Περίοδος: 6.44’ Χάουντεν περιφέρεια 5-9, 5.49’’ Γιάνγκερ π/π 5-10, 1.28’’ Γουάλαν περιφέρεια 5-11, 0.56’’ Μυλωνάκης π/π 6-11

Δ’ Περίοδος: 6.02’’ Φουντούλης Ι. π/π 7-11, 4.49’’ Μίλερ π/π 7-12, 7.36’’ Μίλερ περιφέρεια 7-13, 0.51’’ Μιράλης περιφέρεια 8-13

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 1, Κοκκινάκης, Χατζηθεοδώρου 3, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ. 1, Δελακάς 1, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι. 1, Μουρίκης, Βουλγαράκης, Καραμπέτσος

5/15 π/π, 1 5μετρο, 2 περιφέρεια

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Τζον Φοξ): Ντενερλέι, Κάμπελ 2, Κλίλαντ 1, Κότεριλ, Γιάνγκερ 1, Μπίντσγουορθ 2, Ρόατς, ΜακΓκρέγκορ, Γουάλαν 1, Γουντς 1, Χάουντεν 3, Μίλερ 2, Κλαρκ

6/8 π/π, 5 περιφέρεια, 1 5μετρο, 1 φουνταριστός
Διαιτητές: Μιχαήλο Τσίριτς (Σερβία), Σέρτζι Μπορέλ (Ισπανία)

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε για τον Α’ Όμιλο, η Κροατία δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει και το Καζακστάν (12-4) και φυσικά να τερματίσει 1η και χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Ακολουθεί το παιχνίδι Ισπανία – Ιταλία.